Wiercimy

Rozbudowa hotelu Mona Lisa w Kołobrzegu o condo apartamenty z finansowaniem Monument Fund

Rozbudowa hotelu Mona Lisa w Kołobrzegu o condo apartamenty z finansowaniem Monument Fund
Rozbudowa hotelu Mona Lisa w Kołobrzegu o condo apartamenty z finansowaniem Monument Fund Choć w ostatnich latach turystyka w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, w

Rozbudowa hotelu Mona Lisa w Kołobrzegu o condo apartamenty
z finansowaniem Monument Fund
Choć w ostatnich latach turystyka w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, w dalszym ciągu nie ma wystarczającej liczby obiektów zbiorowego zakwaterowania. Stąd inwestorzy coraz chętniej decydują się na nowe przedsięwzięcia turystyczne oraz rozbudowują istniejące już obiekty wypoczynkowe. Przykładem jest właściciel kołobrzeskiego hotelu Mona Lisa, który dzięki finansowaniu Monument Fund poszerzył ofertę o nowoczesne pokoje i apartamenty w systemie condo.
Wraz z rosnącą popularnością turystyczną polskich miast, zwiększa się zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty wypoczynkowe oferujące atrakcyjne miejsca noclegowe oraz bogate zaplecze konferencyjne, rekreacyjne i SPA. W związku z deficytem w sektorze hotelarskim i pobijanymi rekordami wynajmu pokoi gościnnych, miejscowości z potencjałem turystycznym stały się dla inwestorów atrakcyjnym targetem do inwestowania w nowoczesne hotele, pensjonaty oraz pokrewne nieruchomości turystyczne, takie jak condo- i aparthotele. Jedną z takich osób jest Ryszard Nawrat – wrocławski inwestor i właściciel hotelu Mona Lisa w Kołobrzegu, który zdecydował się na rozbudowę nieruchomości, wzbogacając ją o kolejne lokale w systemie condo. Jakie konkretne możliwości inwestycyjne niesie z sobą tego typu przedsięwzięcie?
Nadmorski biznes
Rosnąca z roku na rok popularność segmentu condo-hoteli w Polsce sprawia, iż coraz więcej osób decyduje się nie tylko na lokowanie środków w tego typu nieruchomości, ale także na stworzenie takiej możliwości inwestycyjnej dla innych zainteresowanych. Nie inaczej było w przypadku kołobrzeskiej Mona Lisy, która – będąc obiektem wypoczynkowym położonym w jednym z najpopularniejszych polskich kurortów uzdrowiskowych – wykorzystuje atrakcyjność lokalizacji oraz zaplecza rekreacyjno-turystycznego do przemyślanej strategii inwestycyjnej. Hotel, mieszczący się w przedwojennym kasynie oficerów lotnictwa wojskowego, stanowi połączenie historycznych wnętrz zachowujących elementy oryginalnego wyposażenia z nowoczesną aranżacją i wyposażeniem pokoi hotelowych. Obiekt oferuje łącznie 250 miejsc noclegowych, w tym 97 lokali w systemie condo. Lokale o powierzchni użytkowej od 15 do 25 m2 są dostępne w ofercie wrocławskiego biura sprzedaży nieruchomości JOT-BE Nieruchomości. Cena inwestycji mieści się w przedziale od 150 do 300 tys. zł i zależy od układu oraz powierzchni danego lokum. Oprócz samej bazy noclegowej, kołobrzeski hotel zapewnia dostęp do Aqua Center z basenem, jacuzzi, saun, kąpieli Kneippa, SPA z ofertą beauty oraz Centrum Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji, co w znacznym stopniu wpływa na wydłużenie sezonu turystycznego.
„Inwestycja w condo pokój lub apartament gwarantuje 8% stopę zwrotu w skali roku przy umowach najmu bez pobytu właścicielskiego. W przypadku wyboru opcji pobytów właścicielskich, stopa zwrotu wynosi 7%. Tego typu procent stanowi bezpieczny pułap dla biznesu, a dla inwestorów opłacalną inwestycję ze stałym zyskiem, wypłacanym co kwartał od momentu podpisania umowy. W czasie 10-letniej umowy najmu, osoby decydujące się na tego typu ofertę mają na własność wyodrębniony hipotecznie lokal z udziałem w gruncie, który mogą odsprzedać. Co więcej, inwestorzy nie muszą martwić się o obsługę i koszty działalności hotelowej, ponieważ spoczywa to na barkach operatora obiektu.” – mówi Ryszard Nawrat, właściciel hotelu Mona Lisa w Kołobrzegu.
Kto najczęściej zainteresowany jest tego typu przedsięwzięciem? Jak tłumaczy Inwestor, inwestycje w systemie condo są przeznaczone dla osób, które zaoszczędzone środki chcą ulokować na lepszych zasadach niż te, oferowane w ramach lokat bankowych. Co więcej, na tego typu ofertę coraz częściej decydują się także małe i średnie przedsiębiorstwa: „Przykładem są moi znajomi, którzy działając w branży elektrycznej, postanowili zainwestować w nieruchomości condo w różnych turystycznych lokacjach Polski. Dzięki temu nie tylko odzyskali zainwestowaną gotówkę, ale także zabezpieczyli się finansowo na przyszłość. Oczywiście warto pamiętać, że w tym działaniu istotną rolę odgrywa właśnie lokalizacja – jeżeli jest ona atrakcyjna, to niektórzy nawet nie oglądają danej nieruchomości, tylko od razu ją kupują. To jest biznes inwestycyjny, na który patrzy się przez pryzmat zysku, a nie indywidualnych upodobań.”
Pomoc w realizacji
Podczas rozbudowy kołobrzeskiej inwestycji, kluczowym aspektem było dokładne zaplanowanie i zagwarantowanie odpowiednich źródeł finansowania. W momencie wyboru finansowania zewnętrznego, Inwestor nie widział różnicy między systemem bankowym a funduszem oferowanym przez instytucję pozabankową, gdyż obydwie te formy skupiały się na tym samym produkcie, czyli środkach finansowych. Jedyną różnicą dla przedsiębiorcy była większa skłonność do negocjacji oraz sprawniejsze przyznawanie dofinansowania.
Ostatecznie, szybkość podejmowania decyzji oraz łatwość w pozyskaniu kapitału okazały się być znaczącą przewagą Funduszu Monument Fund nad bankiem. W przypadku współpracy z instytucją bankową, wnioski tego typu rozpatrywane są często przez kilka tygodni. Kiedy Inwestor zdecydował się na skorzystanie z instytucji pozabankowej, wstępna decyzja o przyznaniu środków finansowych zajęła około 3 dni. Takie rozwiązanie było możliwe nie tylko dzięki mniejszej liczbie wymaganych formalności, ale także za sprawą formy zabezpieczenia należności. Dofinansowanie przyznawane jest bowiem pod zastaw prywatnej nieruchomości inwestora, a nie tak jak w przypadku banku – dopiero po wniesieniu nieruchomości do majątku spółki.
„Po przeprowadzeniu analizy tematu rozbudowy kołobrzeskiego hotelu i wspólnym zaplanowaniu spłat zobowiązania, zgodziliśmy się na zawarcie umowy. W przypadku rozpatrywania podobnego wniosku przez bank, decyzja często bywa odmowna.” – mówi Paulina Horabik – Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający z Monument Fund.
Innym atutem współpracy, jak wspomina Ryszard Nawrat – właściciel hotelu Mona Lisa, była możliwość rozmowy o realizacji następnych inwestycji: „Wiedząc o powodzeniu bieżącej inwestycji, mogłem myśleć już o kolejnym projekcie. Dzięki konkretnym wymaganiom i poznaniu możliwości danego klienta, firma potrafi rozpoznać rentowną inwestycję i zaangażować się w nią, podejmując szybko niezbędne decyzje.”
Dla hotelu i… akademika?
Skorzystanie z tego typu finansowania nie jest zarezerwowane tylko dla hoteli. Funduszem mogą być zainteresowane osoby będące właścicielami pensjonatów, domów wczasowych oraz prowadzące różnej wielkości działalność deweloperską. Oprócz tego, dofinansowanie przyznawane jest przedsiębiorcom, którzy przez swoją historię kredytową i formę działalności, mają problemy z bankowymi procedurami oraz z finalnym uzyskaniem środków pieniężnych z banków.
Potencjał w rozwoju biznesu dzięki Funduszowi Monument Fund widzi również Ryszard Nawrat: „Taką formę finansowania mógłbym polecić z pewnością przedsiębiorcom, którzy zajmują się nieruchomościami i inwestują, na przykład, w budownictwo mieszkaniowe, domy studenckie, ośrodki opieki senioralnej lub hotele. W kwestii tego ostatniego – banki niechętnie finansują inwestycje hotelowe z racji statusu mało przewidywalnego biznesu, dlatego pojawia się tu miejsce do działania dla instytucji pozabankowych. Hotelarstwo w Polsce wciąż dynamicznie się rozwija, wiele zachodnich firm chce kupować i budować tu obiekty noclegowe, wiec tego typu finansowanie z pewnością pozwoliłoby na realizację wielu ciekawych oraz dochodowych przedsięwzięć inwestycyjnych.”

A to już wiesz?  Święta w mBanku już się zaczęły

Fundusz dla Przedsiębiorców Monument Fund oferuje finansowanie zabezpieczone hipotecznie do kwot kilku milionów złotych. Fundusz zajmuje się udzielaniem zarówno finansowania pomostowego przy chwilowych problemach z płynnością jak i wsparciem projektów inwestycyjnych na dowolnym etapie budowy lub przy zakupie nieruchomości. Obsługuje zarówno jednoosobowe działalności jak i spółki polskie oraz zagraniczne o najróżniejszych konstrukcjach prawnych. Uzyskał wiele wyróżnień, m.in. w kategorii Biznesowy Produkt Roku 2016 w plebiscycie „Loan Magazine Awards” przeszedł audyt etyczny oraz uzyskał certyfikat KPF.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy