Data publikacji: 2017-08-03
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Niska gęstość dymu może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią – ofiary pożarów są ofiarami dymu
Kategoria: ArmacellKiedy wybucha pożar, ludzie zwykle mają tylko 3 minuty na ucieczkę. Dym rozprzestrzenia się bardzo szybko, blokując drogi ewakuacyjne, dlatego izolacje niskodymowe w znacznym stopniu przyczyniają się do bezpieczeństwa ludzi w budynkach.
W Unii Europejskiej w pożarach ginie średnio 11 osób dziennie. To około 4 tysiące zgonów rocznie wśród 505 milionów mieszkańców 28 krajów UE. Ponad połowa pożarów występuje w budynkach lub pojazdach, a 90% wypadków śmiertelnych jest wynikiem pożarów. Ale tylko nieliczni zostali zabici przez płomienie, większość – 95% ofiar pożarów! – zmarło w wyniku wdychania dymu. Kiedy wybuchnie pożar, ważne jest, aby strażacy i osoby uwięzione szybko znalazły drogę ewakuacyjną, co jest możliwe tylko przy minimalnym rozwoju dymu. Pożary mają również katastrofalne skutki dla przemysłu: według firm ubezpieczeniowych, co trzeci pożar prowadzi do uszkodzenia mienia o wartości przekraczającej 500 000 euro. Ogółem pożary każdego roku powodują w Europie szkody majątkowe w wysokości 126 mld euro. Również w tym przypadku to dym powoduje więcej szkód niż płomienie. Dodatkowo szkody powstałe w wyniku emisji sadzy i gazów powodujących korozję stanowią ponad 50% całkowitych kosztów zniszczeń, nie wspominając o dalszych kosztach spowodowanych przestojami produkcyjnymi. Unikanie szkód spowodowanych sadzą i dymem w zakładach i urządzeniach nie jest zwykle zadeklarowanym celem ochrony w budynkach przemysłowych.
Niskie ryzyko ogniowe dzięki izolacji technicznej
Aby zmniejszyć prędkość z jaką rozprzestrzenia się ogień, zwykle ogranicza się stosowanie palnych wyrobów budowlanych. Nie można jednak w pełni wyeliminować tworzyw sztucznych, z których powstają m.in. kable czy syntetyczne materiały izolacyjne. Jednakże wkład palnych materiałów budowlanych jest często przeceniany w odniesieniu do pozostałych elementów wyposażenia budynku (np. wyposażenia wewnętrznego), gdyż stanowią one jedynie niewielką część elementów zapalnych. Ze względu na ich niską gęstość tworzywa sztuczne zawierają zwykle tylko 2 do 3 procent objętości materiału palnego, a zatem stanowią jedynie niewielki ładunek zapalny.
Ocena zachowania ognia
Zapalność jest kluczową fazą oceny zachowania syntetycznych materiałów izolacyjnych w czasie pożaru. Charakterystycznymi kryteriami zachowania się materiałów budowlanych w czasie pożaru są:
• Zapalność
• Rozprzestrzenianie się płomieni
• Uwolnienie ciepła (lub wzrost temperatury)
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: