Nestlé Polska S.A. Oddział w Kargowej zakończyło obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Zespół firmy wraz z rodzinami i przy aktywnym wsparciu władz miejskich zaangażował się w akcję sprzątania jeziora Liny oraz otaczającego go lasu. W efekcie prac, z popularnego w województwie lubuskim miejsca wypoczynku, wywieziono ponad 300 kg śmieci. W tegorocznych obchodach uczestniczyły również: Biuro Główne Nestlé Polska S.A. w Warszawie oraz Nestlé Polska S.A. Oddział w Kaliszu.
W tym roku proekologiczne inicjatywy w ramach Światowego Dnia Ochrony Środowiska odbywały się na całym świecie pod hasłem „Lasy dla ludzi” (Forests: Nature at Your Service). W związku z tym pracownicy Nestlé Polska S.A. Oddział w Kargowej zainicjowali akcję sprzątania plaży i lasu wokół jeziora Liny oraz dna akwenu. W akcję aktywnie włączył się Krzysztof Woziński – zastępca burmistrza Kargowej. Łącznie ten atrakcyjny przyrodniczo i turystycznie teren oczyszczono z 300 kg śmieci, w tym:
- 150 kg odpadów szklanych
- 40 kg plastiku
- 110 kg odpadów komunalnych
„To już kolejny Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzony w Nestlé. W całej naszej firmie – ze względu na duże zainteresowanie i aktywny udział pracowników – trwał on w zasadzie tydzień. Jako firma, która od lat z największą starannością dba o tworzenie wspólnej wartości dla osób i instytucji z nami współpracujących, staramy się cyklicznie poszerzać i umacniać wśród naszego zespołu, partnerów biznesowych oraz w społecznościach lokalnych postawy aktywnego uczestnictwa w ochronie przyrody. Świadomość naszego wpływu na środowisko jest niezwykle ważna w wymiarze długofalowym, dla przyszłych pokoleń. Propagowanie proekologiczności określa szerzej ‘Polityka Nestlé w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju Środowiska’” – powiedziała Katarzyna Granat, Specjalista ds. Środowiska w firmie Nestlé Polska S.A.
Sprzątanie okolic i samego jeziora Liny to kolejny projekt środowiskowy, realizowany z inicjatywy Oddziału Nestlé Polska S.A. w Kargowej, którego celem jest współpraca ze społecznością lokalną na rzecz dbałości o najbliższą okolicę. Akcja miała również na celu zainspirowanie mieszkańców do jeszcze większej troski o ekologię.
Wyrazem zaangażowania pracowników firmy w budowanie odpowiedzialności ekologicznej była również m.in. zbiórka makulatury, za którą wręczano sadzonki drzewek, konkursy dla dzieci i młodzieży edukujące w zakresie oszczędzania zasobów wodnych czy też –prowadzone we współpracy z organizacją odzysku Rekopol – konkursy dla dorosłych z zasad segregacji i gospodarowania odpadami.
„Najbardziej budującym wnioskiem płynącym z moich kilkuletnich obserwacji jest fakt, iż ekologia zyskuje z roku na rok coraz wyższą pozycję w hierarchii wartości pracowników. Oznacza to, że społeczne zaangażowanie firmy wpływa na poziom ich satysfakcji zawodowej. Pracownicy chcą, by ich pracodawca wykazywał się etyczną postawą zarówno wobec nich samych, jak i konsumentów, partnerów społecznych i biznesowych oraz środowiska naturalnego – niezwykle istotnego interesariusza firmy” – dodała Katarzyna Granat.
Nestlé, jako największy na świecie producent żywności i napojów, dokłada wszelkich starań, by oferowane przez firmę produkty były wytwarzane w sposób staranny i odpowiedzialny, z zachowaniem bezpieczeństwa środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Dlatego na wszystkich etapach życia produktu firma dąży do wydajnego wykorzystania zasobów naturalnych, korzystania z zasobów odnawialnych w sposób nienaruszający równowagi środowiska oraz wyeliminowania odpadów. Zasady te zawarte są m.in. w Polityce Nestlé w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju Środowiska dostępnej na www.nestle.pl.
„Nasze inicjatywy na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz budowania świadomości ekologicznej spotykają się z niezwykle miłym odzewem zarówno ze strony władz lokalnych, jak i mieszkańców miast, w których Nestlé prowadzi swoją działalność. Wierzę, że dzięki ich aktywnej postawie wspólnie będziemy się uczyć i promować odpowiedzialne podejście do zasobów środowiska naturalnego – nie tylko 5 czerwca, ale przez cały rok” – podsumowała Katarzyna Granat.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach, w tym w Polsce. Świętujące go państwa swoją aktywną postawą przypominają o konieczności zachowania równowagi pomiędzy postępującym rozwojem cywilizacyjnym a dbałością o ochronę środowiska naturalnego.