Mrowisko w dysku i dane utracone z aparatu, któremu… nie otworzył się spadochron otwierają tegoroczną listę najoryginalniejszych przypadków utraty danych. Zestawienie, jak co roku, zostało opracowane na podstawie doświadczeń laboratoriów firmy Kroll Ontrack specjalizującej się w odzyskiwaniu danych i w informatyce śledczej.
Coroczne zestawienia nietypowych przypadków utraty danych obrazują w jak niecodzienny, często dziwny sposób użytkownicy urządzeń elektronicznych, w szczególności komputerów, obchodzą się z informacjami elektronicznymi.
Rocznie do laboratoriów Kroll Ontrack, wiodącej firmy odzyskiwania danych i informatyki śledczej, trafia około 50 tys. przypadków utraty danych. Tegoroczna lista najoryginalniejszych z nich bazuje na doświadczeniach 17 laboratoriów Kroll Ontrack zlokalizowanych w różnych częściach świata. We wszystkich opisanych sprawach dane udało się odzyskać.
<
p align=”center”>Najbardziej oryginalne przypadki utraty danych 2007 wg Kroll Ontrack
10. Halo? Wyprałam dane – W tym roku do Kroll Ontrack zadzwoniła kobieta twierdząc, że wyprała wszystkie swoje dane. Jej pamięć USB trafiła do pralki, a usunięcie danych zajęło pralce cały cykl
z płukaniem. Kobieta była zaskoczona, że danych nie można odzyskać. Podobny przypadek miał miejsce
w Polsce w roku 2005. Wtedy zajął trzecie miejsce w rankingu Kroll Ontrack.
9. Córeczka tatusia – Pewien tata po pracy spieszył się do domu, gdzie czekała na niego córeczka. Tego dnia to on miał przygotować dla niej obiad. Wychodząc z pracy wrzucił pamięć przenośną do przedniej kieszeni koszuli. Jakiś czas później, karmiąc córkę nachylił się, a pamięć z kieszeni wylądowała w ciepłym, apetycznym, ale dość rzadkim i klejącym jabłkowym puree.
8. Uwaga branie! – Wędkarz wyjeżdżając na ryby postanowił wziąć ze sobą laptop. Przerwy pomiędzy braniami chciał wykorzystać na grę na komputerze. Kiedy tak spędzał czas siedząc w łódce na środku jeziora „ryba złapała haczyk”. Wędkarz wstał, zachwiał się i po chwili on i laptop byli w jeziorze. Laptop wyciągnięto z dna, ryba uciekła, wędkarz ocalał.
7. Chłodząca coca-cola – Podczas tegorocznego lata jeden z polskich użytkowników komputerów pracował na swoim laptopie popijając orzeźwiający napój. Chwila nieuwagi i zawartość dużej szklanki zalała klawiaturę i wnętrze komputera. Wprawdzie jedna z podstawowych zasad ochrony danych podczas upałów brzmi – nie doprowadź do przegrzania komputera, ale nie warto brać tej porady zbyt dosłownie.
6. Badań naukowych czar – Naukowiec wylał kwas na zewnętrzny dysk twardy. Kwas wypalił znaczną część nośnika. Przekonany, że zawartość dysku została spalona pracownik naukowy skontaktował się
z ekspertami odzyskiwania danych. Dane odzyskano.
5. Szwedzkie wodowanie – W trakcie przeładunku statku płynącego ze Szwecji jeden z kontenerów wpadł do morza i został częściowo zalany. Znajdowała się w nim m.in. macierz (urządzenie o dużej pojemności danych, uzyskanej z połączenia dysków twardych) zawierająca ponad 100 dysków twardych.
4. Spalony na węgiel – Po pożarze jednego z mieszkań strażacy odnaleźli zwęglony aparat fotograficzny. Właściciele zlecili odzyskanie zdjęć ze spalonego urządzenia. To jedyne, co udało się uratować po pożarze.
3. Prośba o ciszę – Brytyjski naukowiec miał dość pisku, jaki wydawał jego dysk twardy. Postanowił naoliwić urządzenie. Żeby rozwiązać problem wywiercił w nośniku dziurę i wlał do środka olej. Dysk przestał piszczeć… i pracować.
2. Zawiódł spadochron – Producent spadochronów postanowił nagrać na wideo testy nowego modelu.
W tym celu do obciążenia spadochronu wyrzuconego z samolotu dołączono kamerę. Niestety test wypadł niepomyślnie. Ładunek wraz z kamerą rozbił się o ziemię i rozpadł na wiele kawałków. Ekspertom udało się złożyć kartę pamięci kamery i odzyskać nagranie.
1. Inwazja mrówek – Kiedy fotograf z Tajlandii odkrył, że w jego zewnętrznym dysku twardym zadomowiły się mrówki, zdjął jego obudowę i spryskał środek urządzenia preparatem na insekty. Mrówki nie przetrwały
i dopóki inżynierowie Kroll Ontrack nie zajęli się problemem, wyglądało na to, że dane też nie.
– Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej zaskoczeni okolicznościami utraty danych, jakie towarzyszą przypadkom trafiającym do naszych laboratoriów. Jednocześnie cały czas pracujemy nad kolejnymi narzędziami, które z powodzeniem mogą radzić sobie z coraz większymi wyzwaniami, jakie bezsprzecznie stanowią te przypadki. Często odzyskujemy dane w sprawach, w których ich właściciele stracili wiarę
w powodzenie wszelkich działań w tym zakresie. Dlatego czerpiemy z naszej pracy wielką satysfakcję – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.
Eksperci Kroll Ontrack odzyskują dane bez względu na rodzaj systemu operacyjnego, format plików, rodzaj nośnika i przyczynę utraty danych.
Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych wynosi 76 proc. Najczęstszymi powodami utraty informacji elektronicznych są awarie nośników oraz błąd człowieka. Podstawową zasadą bezpieczeństwa
w przypadku utraty danych jest konsultacja ze specjalistami. W tym celu w Polsce, pod numerem 0800 90 90 90 uruchomiono bezpłatną infolinię odzyskiwania danych.###