IIoT

Jak dbać o urządzenia z rodziny przemysłowego internetu rzeczy

Jak dbać o urządzenia z rodziny przemysłowego internetu rzeczy
Jeszcze przed pandemią analitycy z firmy konsultingowej McKinsey przewidywali, że rozwiązania przemysłowego internetu rzeczy (IIoT – Industrial Internet of Things) do 2025 roku na świecie wygenerują wartość nawet 3,7 biliona dolarów. Do IIOT zaliczają się m.in. czujniki, sterowniki czy przemysłowe platformy obliczeniowe. Zdaniem ekspertów z firmy Vertiv rozwiązania IIOT mają ogromy potencjał i umożliwiają redukcję przestojów, zwiększenie produktywności i wydajności oraz poziomu wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa. Wdrażając je w środowisku przemysłowym należy pamiętać o zbadaniu takich czynników jak jakość powietrza czy warunki środowiskowe, które mogą mieć wpływ na ich pracę.

Jak dbać o urządzenia z rodziny przemysłowego internetu rzeczy

Jeszcze przed pandemią analitycy z firmy konsultingowej McKinsey przewidywali, że rozwiązania przemysłowego internetu rzeczy (IIoT – Industrial Internet of Things) do 2025 roku na świecie wygenerują wartość nawet 3,7 biliona dolarów. Chociaż globalny kryzys spowolnił ich wdrażanie w fabrykach i magazynach, to nie ma wątpliwości, że środowisko IIoT będzie się nadal dynamicznie rozwijało.

Przemysłowy internet rzeczy znajdzie zastosowanie we współczesnym przemyśle, ponieważ ma dużą potencjalną wartość i może pomóc w przetwarzaniu olbrzymich ilości danych.

– Rzeczywista wartość ekonomiczna IIoT w nadchodzących latach może być trochę mniejsza ze względu na pandemię koronawirusa, jednak prognoza firmy McKinsey odzwierciedla potencjał tych rozwiązań, które umożliwiają redukcję przestojów, zwiększenie produktywności i wydajności oraz poziomu wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa – przewiduje Gerard Dermont, Dyrektor Działu Sprzedaży Regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie w firmie Vertiv.

Wartość obliczeń brzegowych IIoT
Urządzenia IIoT to m.in. czujniki, sterowniki czy przemysłowe platformy obliczeniowe, które gwarantują lepszy wgląd w działanie i kontrolę sprzętu zapewniającego ciągłość pracy firm, magazynów i fabryk. Sprzęt umożliwiający działanie aplikacji przemysłowych generuje w krótkim czasie tak duże ilości danych, że do analizowania ich w czasie rzeczywistym nie można polegać wyłącznie na chmurze. Oznacza to, że w wielu przypadkach czerpanie korzyści płynących z IIoT będzie wymagało zainstalowania sprzętu IT w magazynie lub hali fabrycznej, gdzie jest on narażony na znacznie bardziej niekorzystne warunki środowiskowe niż w centrum danych lub w środowisku biurowym.

Wyzwania infrastrukturalne związane z urządzeniami przemysłowymi podłączonymi do internetu
Przedsiębiorstwa planujące wdrożenie infrastruktury brzegowej w środowiskach przemysłowych muszą dokonać analizy w kilku wymienionych poniżej obszarach i rozważyć, w jaki sposób warunki obserwowane w tych środowiskach mogą wpłynąć na działanie systemów IT, narażając je na ryzyko.
Zmienność zasilania – Jak w przypadku każdej lokalizacji podłączonej do internetu, niezbędne jest wdrożenie zasilania awaryjnego, które będzie zapobiegać występowaniu przerw w dostawie energii. W środowiskach produkcyjnych i zautomatyzowanych magazynach kondycjonowanie zasilania może być jeszcze ważniejsze. Maszyny pracujące w tych obiektach często generują szum elektryczny, który może zakłócać pracę sprzętu informatycznego, jeśli nie zadbano wcześniej o jakość zasilania, przed jego dotarciem do systemów informatycznych. Różne typy zasilaczy UPS zapewniają różne modele podejścia do kondycjonowania zasilania, a rodzaj wybranego zasilacza decyduje o jego skuteczności przy usuwaniu zakłóceń. W trudnych warunkach pracy najlepszy jest zasilacz UPS z podwójną konwersją online, ponieważ zapewnia on prąd zmienny o najczystszym przebiegu.

A to już wiesz?  Jak centra danych mogą przetrwać fale upałów?

Warunki środowiskowe – W większości środowisk przemysłowych nie sposób utrzymać temperatury i wilgotności wymaganej do niezawodnej pracy sprzętu IT. Dlatego niezbędny jest specjalny sposób chłodzenia. W dużych, otwartych przestrzeniach magazynów lub fabryk moduły wentylacyjne lub klimatyzacyjne są zwykle zintegrowane z obudową sprzętu IT lub zamontowane obok niego.

Jakość powietrza – W środowiskach przemysłowych występuje również większe stężenie unoszącego się w powietrzu pyłu i cząstek stałych, niż np. w centrum danych. Zanieczyszczenia te mogą mieć wpływ na niezawodność i żywotność sprzętu, jeśli zostaną np. wciągnięte przez wentylatory serwera. Ochrona urządzeń wymaga specjalnych, uszczelnionych szaf lub obudów, które zapobiegają przedostawaniu się nieprzefiltrowanego powietrza do sprzętu. Dzięki chłodzeniu zintegrowanemu z obudową tworzone jest czyste środowisko o kontrolowanej temperaturze, niezależnie od jakości powietrza zewnętrznego.

Bezpieczeństwo fizyczne – Podstawowym założeniem przetwarzania brzegowego jest wdrożenie serwerów i pamięci masowej blisko ludzi i urządzeń, które obsługują. W produkcji oznacza to zazwyczaj zainstalowanie sprzętu IT w miejscach, gdzie istnieje ryzyko uzyskania nieautoryzowanego dostępu przez personel. W tej sytuacji mogą pomóc zamykane szafy lub czujniki alarmowe rozmieszczone na drzwiach.

Widoczność infrastruktury brzegowej – Większość oddalonych, podłączonych do internetu lokalizacji, znajduje się w środowiskach, w których zasoby techniczne są ograniczone. Oprogramowanie do zdalnego monitorowania daje specjalistom IT możliwość wglądu w wydajność sprzętu, co pozwala upewnić się, że działa on zgodnie z przeznaczeniem. Po wyposażeniu go w dodatkowe czujniki oraz narzędzia do zdalnego monitorowania, mogą również generować alarmy o sytuacjach, które są potencjalnie niebezpieczne dla sprzętu, jak np. podwyższona temperatura, zalanie lub nieautoryzowany dostęp.

– Firmy wdrażające IIoT w trudnych warunkach mogą to zrobić wybierając odpowiednie rozwiązania z zakresu zasilania, chłodzenia obudów i monitorowania, które spełniają wymagania danego środowiska, a następnie integrować te komponenty na miejscu – mówi Gerard Dermont. – Takie podejście może jednak wydłużyć czas wdrożenia, nadwyrężyć zasoby IT i utrudnić standaryzację infrastruktury w wielu obiektach. Lepszym wyjściem jest skorzystanie z kompletnych, zintegrowanych rozwiązań, zaprojektowanych i przetestowanych w celu zapewnienia najwyższej wydajności i niezawodności działania urządzeń IIoT – podsumowuje ekspert Vertiv.

A to już wiesz?  Jak centra danych mogą przetrwać fale upałów?

***
O firmie Vertiv
Vertiv (NYSE: VRT) oferuje rozwiązania z zakresu infrastruktury IT, oprogramowania, analityki, a także szereg usług, które zapewniają nieprzerwane i optymalne działanie kluczowych systemów swoich klientów oraz ich rozwój, wraz ze wzrostem biznesu. Vertiv rozwiązuje najważniejsze wyzwania stojące przed administratorami centrów danych, sieci komunikacyjnych oraz obiektów komercyjnych i przemysłowych, za pomocą oferowanych systemów z zakresu zasilania, chłodzenia, infrastruktury informatycznej oraz usług wspierających środowiska chmurowe i brzegowe. Siedziba firmy Vertiv znajduje się w Columbus (Ohio, USA). Firma zatrudnia globalnie około 20 tys. osób i prowadzi działalność w ponad 130 krajach. Dodatkowe informacje oraz nowości i materiały dotyczące Vertiv dostępne są stronie Vertiv.pl.

Oświadczenie dotyczące przyszłości
Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłości w rozumieniu ustawy Private Securities Litigation Reform Act z 1995 r., sekcji 27 ustawy Securities Act oraz sekcji 21E ustawy Securities Exchange Act. Stwierdzenia te mają jedynie charakter przewidywań. Rzeczywiste wydarzenia lub wyniki mogą się znacznie różnić od tych przedstawionych w stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Aby zapoznać się z tymi i innymi ważnymi czynnikami ryzyka dotyczącymi firmy Vertiv i jej działalności, należy zapoznać się z dokumentacją firmy Vertiv złożoną w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w tym z jej najnowszym Raportem Rocznym na Formularzu 10-K i kolejnymi Raportami Kwartalnymi na Formularzu 10-Q. Firma Vertiv nie jest zobowiązana i wyraźnie zrzeka się wszelkich zobowiązań do aktualizacji lub zmiany oświadczeń dotyczących przyszłości, czy to w wyniku pojawienia się nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy też w inny sposób.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy