Index Copernicus International SA (NC: INDEXCOP – ICI) wprowadza częściową odpłatność za raporty Journal Master List.
Ranking przygotowany przez Index Copernicus to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie raport z ewaluacji czasopism, w którym ocena jest oparta na międzynarodowych standardach czasopism naukowych. Zestawienie za 2009 r., którego papierowa edycja jest już dostępna, obejmuje ok. 2500 tytułów czasopism naukowych i naukowo/edukacyjnych z całego świata. Czasopisma te są uznawanymi i cytowanymi na całym świecie periodykami które dzięki m.in. współpracy z Index Copernicus z roku na rok stają się coraz bardziej cenione w świecie nauki.
ICI udostępnia również bezpłatną, elektroniczną wersję Journal Master List, którą można pobrać pod adresem http://journals.indexcopernicus.com/jml_archives/ICJML_2009_www.pdf.
Udostępniając zestawienia za 2009 r., ICI poinformowało jednocześnie, że ze względu na wzrost liczby indeksowanych czasopism rezygnuje z wersji drukowanej raportu. Wprowadza natomiast odpłatność za wersję elektroniczną oraz pełne raporty dla poszczególnych tytułów. Z opłaty za dostęp do bieżących raportów Journal Master List będą zwolnieni wydawcy korzystający z narzędzia ICI do zarządzania publikacjami naukowymi, jakim jest Publisher Panel Professional. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem [email protected].
Index Copernicus Journal Master List ukazuje się od 8 lat. ICI zapowiada kolejne zmiany w rankingu, tym razem w sposobie i kryteriach ewaluacji czasopism. Zmiany mają dostosować ranking do standardów międzynarodowych oraz kryteriów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmienione kryteria będą obowiązywać od 2011 r.
O Index Copernicus:
Index Copernicus to globalny portal internetowy dedykowany dla środowiska naukowego. Platforma, która gromadzi, porządkuje i ocenia zasoby naukowe. Wyróżnikiem jest opracowany i opatentowany w USA wieloparametryczny system oceny potencjału naukowego poszczególnych użytkowników (Personal Impact Factor), grup badawczych, instytucji oraz czasopism naukowych. Platforma Index Copernicus umożliwia również realizację wspólnych projektów badawczych (Vitual Research Group) oraz wspiera proces wydawniczy czasopism naukowych (Publisher Panel). Na zlecenie Komisji Europejskiej ICI realizuje moduł PSF Partner Search Facilitator ułatwiający nawiązywanie współpracy naukowej pomiędzy naukowcami i grupami badawczymi z 37 krajów UE i krajów stowarzyszonymi z UE oraz oceniający potencjał naukowy według metodologii Index Copernicus. Dzięki temu Index Copernicus może stać się standardem w Unii Europejskiej służącym do oceny potencjału naukowego w procesie przyznawania grantów.
Inwestorem strategicznym Index Copernicus International jest Platforma Mediowa Point Group SA, która posiada 27,58 proc. akcji ICI.