Komunikat prasowy, 21.06.2022
Dlaczego warto ubezpieczyć nieruchomość?
Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?
Zabezpieczyć dobytek
Dom to niejednokrotnie cały nasz majątek. Zwykle to on stanowi wielkie marzenie. To na niego zaciągamy kredyt, który niekiedy trzeba spłacać przez 30 lat. To nie lada zobowiązanie, które może stać się obciążeniem, kiedy zdarzy się nieprzewidziany wypadek. Szkody, jakie potrafią wyrządzić niespodziewane zdarzenia, mogą bowiem wiązać się z ogromnymi kosztami.
Jak wskazują dane Państwowej Straży Pożarnej, tylko w 2021 roku odnotowano prawie 34 tysiące pożarów obiektów mieszkalnych.
Najczęstsze zdarzenia to zalania spowodowane awarią instalacji domowych, szkody spowodowane bardzo silnymi wiatrami i gradem oraz przepięcia – mówi Dariusz Radaczyński, Dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód TUZ Ubezpieczenia.
Różnicę widać, kiedy porównamy koszty zniwelowania skutków nieprzewidzianego zdarzenia z ceną rocznego ubezpieczenia. Ubezpieczenie domu wynosi średnio kilkaset złotych rocznie. W porównaniu do wartości nieruchomości koszty są więc znikome. Wysokość składki będzie uzależniona od zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Zazwyczaj ustalana jest osobno np. dla stałych elementów konstrukcji budynku, wyposażenia oraz dodatkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
Oznacza to, że w ramach oferty tego samego ubezpieczyciela, składka roczna może wynieść 100 lub 500 zł, a suma ubezpieczenia od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów zł. Każda sytuacja traktowana jest indywidualnie – dodaje Magdalena Stefan, analityk biznesowy TUZ Ubezpieczenia.
Brak odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości może prowadzić do całkowitej utraty miejsca do życia i braku środków na jego odbudowę, kosztowny remont czy utraty wartościowego wyposażenia domu.
Ponad 80% klientów kupując polisę na mieszkanie wybiera także dodatkowe ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, gdyż często awarie zdarzające się w naszym mieszkaniu powodują szkody także u sąsiadów i na tę okoliczność zabezpiecza polisa OC.
Ubezpieczyć mieszkańców
Ubezpieczenie domu lub mieszkania może obejmować nie tylko samą nieruchomość. Najlepsze oferty uwzględniają także elementy ubezpieczenia dla rodziny lub bliskich.
W polisie mieszkaniowej mogą pojawić się ciekawe opcje dodatkowe, jak na przykład Druga Opinia Medyczna, która pomaga uniknąć skutków błędu lub nieprecyzyjnej diagnozy lekarza. To świadczenie, którego celem jest weryfikacja trafności diagnozy oraz planu leczenia i uniknięcie ryzyka związanego z błędem lekarskim.
Nawet jeśli lekarz dochowuje staranności w ocenie stanu zdrowia naszego lub naszych najbliższych, która według niego jest prawidłowa i kompletna, to i tak w przypadkach poważnych problemów medycznych trudno nie rozważać konsultacji z innym lekarzem. W takich sytuacjach zdarzają się emocje, nerwy, stres. W ramach pakietu DOM inny lekarz może zweryfikować diagnozę i sposób leczenia. Dzięki temu można dostać zapewnienie, zweryfikować plan leczenia lub ustalić nowy – mówi Magdalena Stefan.
Inne dodatkowe pakiety polis ubezpieczeniowych mogą obejmować np. świadczenia Assistance czy ubezpieczenie czworonogów (kota i psa).
***
TUZ Ubezpieczenia to nazwa marki należącej do polskiego TUZ Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, które powstało w 2003 roku. Przez 11 lat działalności na rynku finansowym TUZ TUW stało się zakładem ubezpieczeń cieszącym się uznaniem i zaufaniem klientów. Towarzystwo działa na rynku w sektorze ubezpieczeń majątkowych i osobowych i corocznie uzyskuje jedną z najwyższych dynamik wzrostu wśród wszystkich zakładów ubezpieczeń majątkowych na polskim rynku. TUZ Ubezpieczenia w 2022 roku został wyróżniony Godłem „TERAZ POLSKA”. Bezpieczny Dom to jedyne ubezpieczenie nagrodzone w XXXII Edycji Konkursu na Najlepsze Produkty i Usługi organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego.