Wiercimy

Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia?

Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia?
Schody wykonane z wielkoformatowych stopni betonowych to praktyczne rozwiązanie oraz sposób na reprezentacyjną strefę wejściową i wyróżnienie tarasu z przestrzeni ogrodu, a także podniesienie jego rangi. Przy projektowaniu tego typu założeń należy jednak zawsze pamiętać o dobraniu odpowiednich elementów, aby tworzyły spójną kompozycję.

Co na schody zewnętrzne zamiast naturalnego kamienia?

Schody są nieodłącznym elementem każdego budynku i jego otoczenia. Poza walorem użytkowym, często podnoszą rangę i dodają miejscu splendoru. Mogą być proste lub finezyjne. Najstarsze schody znajdują się w Hallstatt i mają już ponad 3 tysiące lat.

Dowodem na to, jakim są ważnym elementem założenia architektonicznego, jest wiele przykładów znanych schodów, które stały się celem turystycznym samym w sobie. Każdy słyszał o słynnych Schodach Hiszpańskich prowadzących z placu Hiszpańskiego do kościoła Trinità dei Monti w Rzymie lub Schodach Potiomkinowskich w Odessie. W obydwu przypadkach zastosowanie konstrukcji schodowej pozwoliło podkreślić znaczenie tych miejsc w obrębie przestrzeni publicznej.
Tę właściwość schodów, choć na mniejszą skalę, można z powodzeniem wykorzystać w przestrzeni przydomowej: w strefie wejściowej do domu lub przed wejściem na taras od strony ogrodu. Pozwoli to optycznie wynieść taras ponad powierzchnię reszty ogrodu, uwypuklając jego rangę jako głównego miejsca spotkań w tej przestrzeni. Przy wyborze takiej koncepcji aranżacyjnej, warto dobrze przemyśleć kwestię materiału do wykonania schodów. Dawniej budowano je głównie z naturalnego kamienia, ale obecnie znacznie bardziej ekonomicznym, a jednocześnie równie trwałym i estetycznym rozwiązaniem, jest zastosowanie prefabrykowanych, wielkoformatowych stopni betonowych. Zwłaszcza, że doskonale potrafią one oddać piękno i fakturę naturalnego kamienia.

Wielkie możliwości funkcjonalne

Schody wykonane z bloków betonowych mają wiele zalet. Spośród cech stricte użytkowych, po pierwsze należy wymienić to, że są łatwe w montażu i wygodne w eksploatacji. Wynika to z ich wielkości i ciężaru. Stopnie schodowe Polbruk Grando, które są doskonałym przykładem takiego rozwiązania, posiadają wymiar 46×100 lub 40×100 cm (w zależności od faktury) i wysokość 15 cm. Dzięki temu „na styku” tarasu i ogrodu nie potrzebują podkonstrukcji (jest ona jednak konieczna wtedy, gdy zniwelowania wymaga większa wysokość). Nie trzeba też czekać na ich wylanie, tak jak w przypadku schodów betonowych, a także wykańczać ich na przykład ceramiką. Schody buduje się ze spójnych, monolitycznych bloków, które nie są podatne na uszkodzenia, a czynności związane z ich utrzymaniem ograniczają się do mycia oraz impregnacji raz na kilka lat. Schody ze stopniami z bloków betonowych są jednak nie tylko wygodne w montażu, ale również w użytkowaniu. Stopnie Grando posiadają wysokość 15 cm, która jest niezwykle przyjazna dla użytkowników. Spacer po takich schodach to przyjemność, która nie obciąża nóg, gdyż nie trzeba ich wysoko podnosić.

A to już wiesz?  Polisa z mBankiem na spokojne wakacje

Design naturalnego kamienia

Olbrzymią zaletą bloków betonowych jest również ich wygląd, gdyż doskonale imitują naturalny kamień. Grando są dostępne w dwóch fakturach: łamanej i gładkiej. Pierwsza z nich swoją estetyką przypomina tradycyjny łupany kamień, a druga nadaje się do realizacji o prestiżowym charakterze, gdyż wygląda niczym tafla granitu. Faktura i kolorystyka schodów zawsze powinna być dobrana do stylu otoczenia. Obydwie wersje Grando występują w czterech odcieniach – dwóch tonacjach zimnych (nerino, grafitowy) oraz dwóch tonacjach ciepłych kolorów (latte i hawaii). Jeśli teren przy domu i ogród jest urządzony w stylu nowoczesnym lub skandynawskim, to warto wybrać stopnie schodowe utrzymane w neutralnych szarościach, takie jak nerino lub nieco ciemniejszy grafitowy. W przypadku stylu śródziemnomorskiego lub rustykalnego, aranżację strefy wejściowej lub tarasu doskonale uzupełnią stopnie schodowe w kolorze latte lub hawaii, najlepiej o łamanej fakturze imitującej łupany kamień. Stopnie zawsze powinny tworzyć spójną całość z nawierzchnią.

Dobierz odpowiednią nawierzchnię

Styl nowoczesny i skandynawski w aranżacji przestrzeni kojarzą się przede wszystkim z minimalizmem oraz elegancją i taki charakter powinny mieć elementy nawierzchni przed domem oraz tarasu. Doskonale do tej roli nadają się wielkoformatowe płyty Polbruk Magna o gładkiej fakturze i wymiarach 50×75 i 75×100 cm. Płyta ta ze względu na grubość 8 i 10 cm może być stosowana zarówno na tarasie, jak i na podjeździe. Kolor nerino idealnie pasuje do stylu skandynawskiego i nowoczesnego.
W przypadku aranżacji wymagających nawierzchni z mniejszych i bardziej podłużnych elementów, ciekawą propozycją, doskonale komponującą się ze stopniami schodowymi w odcieniach szarości, będą kostki o gładkiej fakturze, takie jak Metrik czy Oland. Posiadają one prostokątny kształt i są dostępne w kolorach: białym, stalowym, nerino oraz bazaltowym, świetnie pasujących do nowoczesnych aranżacji.
Oryginalnym rozwiązaniem polecanym na alejki i ścieżki w ogrodzie są płyty ogrodowe Linea, które fakturą przypominają trawertyn czyli naturalną wapienną skałę. Cechują się dużym formatem i występują w kolorze jasnoszarym i beżowym. Płyty te można układać metodą step by step czyli pojedynczo, a przestrzenie pomiędzy nimi zazwyczaj wypełnia grysem lub trawą. Mogą być one idealnym dopełnieniem aranżacji, w której główną rolę grają schody.
Do stopni schodowych Grando w barwach hawaii czy latte, doskonale wpisujących się w styl śródziemnomorski i rustykalny, również można dobrać spójną kolorystycznie nawierzchnię. Jeśli zależy nam na nawierzchni w takim stylu, ale z dużych płyt, idealna będzie Magna w kolorze latte. Z innych produktów, które wpasują się w aranżacje tego typu, warto wymienić również kostkę MultiComplex w takim samym kolorze.

A to już wiesz?  Samsung Electronics Polska współpracuje z Centrum Nauki Kopernik

Schody wykonane z wielkoformatowych stopni betonowych to praktyczne rozwiązanie oraz sposób na reprezentacyjną strefę wejściową i wyróżnienie tarasu z przestrzeni ogrodu, a także podniesienie jego rangi. Przy projektowaniu tego typu założeń należy jednak zawsze pamiętać o dobraniu odpowiednich elementów, aby tworzyły spójną kompozycję.

Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Styl, Klasyka, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy