Armacell Budownictwo

Akustyka we wnętrzach – dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne?

Akustyka we wnętrzach – dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne?
Dom, mieszkanie czy biuro powinny być oazą spokoju oraz ciszy, dlatego tak ważnym elementem jest akustyka budynków, na którą istotny wpływ ma między innymi odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród otaczających wnętrza. Dotyczy to szczególnie ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne, czy pomieszczenia głośne, jak szyby wind, wentylatornie i obszary techniczne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyciszania obiektu podpowiada Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy

Data publikacji: 2020-07-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Akustyka we wnętrzach – dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne?
Kategoria: Armacell

Akustyka we wnętrzach - dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne? , Armacell - Dom, mieszkanie czy biuro powinny być oazą spokoju oraz ciszy, dlatego tak ważnym elementem jest akustyka budynków, na którą istotny wpływ ma między innymi odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród otaczających wnętrza. Dotyczy to szczególnie ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne, czy pomieszczenia głośne, jak szyby wind, wentylatornie i obszary techniczne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyciszania obiektu podpowiada Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell. Dom, mieszkanie czy biuro powinny być oazą spokoju oraz ciszy, dlatego tak ważnym elementem jest akustyka budynków, na którą istotny wpływ ma między innymi odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród otaczających wnętrza. Dotyczy to szczególnie ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne, czy pomieszczenia głośne, jak szyby wind, wentylatornie i obszary techniczne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyciszania obiektu podpowiada Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.

Transmisja dźwięku w budynku

Komfort użytkowania pomieszczeń zależy w dużej mierze od odpowiedniej izolacyjności akustycznej otaczających je przegród. Hałas, który powstaje w jednym pomieszczeniu jest bowiem przenoszony przez większość ścian na skutek drgań przegrody jako całości (transmisja bezpośrednia) lub elementu konstrukcyjnego budynku (transmisja boczna). Podczas przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego, drgania przegród generują nowe fale dźwięku powietrznego o obniżonej intensywności. Straty w intensywności dźwięku określają jak skuteczna jest izolacja akustyczna elementów i przegród w pomieszczeniu. Wymagania odnośnie izolacyjności akustycznej przegród dla różnych typów budynków są szczegółowo opisane w polskich normach (PN-B-02151-3 ) i wyznaczają odpowiednie standardy nie tylko dla budownictwa użyteczności publicznej, ale również i domów mieszkalnych. Wymagany aktualnie wskaźnik izolacyjności akustycznej zmierzony na budowie R’a dla przegród wynosi od 45-50 dB, co w praktyce oznacza, że badany w laboratorium wskaźnik Ra powinien wahać się w graniach od 48-53 dB.

 

Przyjazna akustyka przegród – czyli jaka?

Ministerstwo Infrastruktury opracowało ogólne wytyczne dotyczące ochrony przed hałasem w pomieszczeniach, w tym mówiące m.in. o minimalnej izolacyjności akustycznej ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne i pomieszczenia głośne. Wartości te różnią się w zależności od funkcji danego pomieszczenia. Na izolacyjność akustyczną przegrody będą mieć wpływ cechy materiału pobudzające przegrody do drgań, takie jak: gęstość, sprężystość, tłumienie wewnętrzne, porowatość oraz sztywność dynamiczna. Na obniżenie izolacyjności przegrody mają z kolei wpływ dodatkowe zjawiska, takie jak rezonans własny przegrody oraz koincydencja – wyjaśnia Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell. Aby uniknąć powrotu do starych technologii, poprawić izolacyjność akustyczną przegród dostępnych na rynku, warto jest wykorzystać odpowiednie izolacje i bariery akustyczne, jak np. te z oferty firmy Armacell.

A to już wiesz?  Taras pod linijkę, czyli jak poprawnie wykonać fugowanie płyt tarasowych

Izolacje akustyczne sposobem ochrony przed hałasem

W inwestycjach wykorzystuje się różne typy przegród. W zależności od ich konstrukcji wyróżnia się przegrody jednorodne, niejednorodne, warstwowe oraz wielokrotnie złożone z przegród pojedynczych oddzielonych szczelinami powietrza.

W jednowarstwowych przegrodach (np. lite ściany betonowe) transmisja przenikania dźwięku, zgodnie z prawem masy, jest uzależniona od masywności struktury. Im jest bardziej masywna ściana, tym mniej dźwięku przenika przez przegrodę – podkreśla Maria Witkowska z firmy Armacell. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia nie da się wykorzystywać jedynie zwiększania masy przegrody celem poprawienia jej parametrów akustycznych. W praktyce w nowoczesnych obiektach stosuje się rozwiązania wielowarstwowe, które powinny mieć jak najmniejszą grubość pozwalającą na uzyskanie optymalnej powierzchni użytkowej obiektu. W przegrodach (np. ściany gipsowo-kartonowe) stosowanych w lekkich konstrukcjach, transmisja dźwięku odbywa się zgodnie z prawem masa-sprężyna. Pomiędzy warstwami zapewniającymi masę przegrody wstawiana jest konstrukcja ramy wypełniona materiałem absorbującym dźwięk. W celu uzyskania odpowiednich parametrów akustycznych warstwy zapewniającej masę można zastosować cienkie bariery akustyczne ArmaComfort Barrier od firmy Armacell. Taka bariera akustyczna oprócz tego, że wygląda estetycznie, jest samoprzylepna i doskonale nadaje się do wyciszenia istniejących już ścianek działowych – podkreśla ekspert firmy Armacell. Jedną z metod pozwalającą na zniwelowanie negatywnego wpływu koincydencji przegrody jest również zastosowanie przegród warstwowych oddzielonych przestrzenia wypełnioną chłonnym materiałem, na przykład izolacją ArmaComfort PUR

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Akustyka we wnętrzach - dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne? , Armacell - Dom, mieszkanie czy biuro powinny być oazą spokoju oraz ciszy, dlatego tak ważnym elementem jest akustyka budynków, na którą istotny wpływ ma między innymi odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród otaczających wnętrza. Dotyczy to szczególnie ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne, czy pomieszczenia głośne, jak szyby wind, wentylatornie i obszary techniczne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyciszania obiektu podpowiada Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy